Choć saunowanie może przynieść wiele korzyści zdrowotnych dla naszego ciała, to musimy pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Korzystanie z sauny fińskiej czy infrared w sposób prawidłowy będzie nie tylko bezpieczniejsze, ale też bardziej komfortowe. Przedstawiamy listę praktyk bezpiecznego saunowania, z którą warto się zapoznać, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i cieszyć się z efektów kąpieli.

___________________________________________________________________________________________________________________________________________

Dobre praktyki bezpiecznego saunowania – sauna fińska

Choć niewiele osób o tym wie, to zasady bezpiecznego saunowania zostały opracowane na zlecenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. O ile nie jesteśmy w pełni zobligowani do ich przestrzegania i nie grożą nam żadne konsekwencje, o tyle jest to lista dobrych praktyk, które uprzyjemnią nam pobyt w saunie oraz zadbają o nasze bezpieczeństwo. 

I Przed rozpoczęciem saunowania

Na ok. 2 godziny przed rozpoczęciem saunowania należy zjeść lekki posiłek i załatwić fizjologiczne potrzeby. Następnie powinno się umyć ciało pod prysznicem i wytrzeć do sucha. Nie nakładamy jednak balsamów ani kemów na ciało, ponieważ ogranicza to pocenie się. Należy rozebrać się, nie zapominając o biżuterii (szczególnie metalowej), ponieważ może się ona nagrzać i poparzyć ciało. 

II Przed wejściem do sauny

Przed wejściem do sauny fińskiej należy zdjąć klapki i zostawić je na zewnątrz. Ciało powinno spoczywać na ręczniku, a nie drewnianych deskach sauny.  Zaleca się odkrycie jak największej części ciała, by było ono wystawione na działanie temperatury i wilgoci. 

III Fazy saunowania

Saunowanie składa się z 3 faz:

  • nagrzewania,

 

  •  schładzania (np. pod prysznicem). Należy wziąć letni prysznic, a następnie skierować zimny strumień wody na stopy i kierując się ku górze. Na samym końcu schładzamy głowę i kark,  • odpoczynku – w tej fazie uzupełniamy płyny i odpoczywamy przynajmniej tyle, ile trwała faza nagrzewania.

Zaleca się powtórzyć trzy powyższe fazy minimum trzykrotnie. W saunie możemy spędzić najwyżej 15 minut.

IV Opuszczenie sauny

Kąpiel w saunie powinna skończyć się wychłodzeniem ciała wodą (bez użycia mydła). Bezpośrednio po skorzystaniu z sauny należy wypocząć (20-30 minut), nie podejmując wysiłku fizycznego. Należy również nawodnić organizm, wypijając minimum pół litra wody.

Saunowanie w saunie infrared

W saunie infrared pory otwierają się i skóra się poci, dlatego i w tym przypadku należy pamiętać o dokładnym umyciu ciała przed saunowaniem. Nie nakładamy żadnych kremów, zaleca się także uprzednie zmycie makijażu. Zabieramy ze sobą ręcznik, aby nie siedzieć bezpośrednio na drewnianych elementach. Najkorzystniej jest zażywać kąpieli trwających około 30 minut w temperaturze wynoszącej 40-60°C. W przeciwieństwie do sauny fińskiej, w saunie na podczerwień nie musimy schładzać ciała zimną wodą i robić sobie przerw. Po zakończeniu saunowania trzeba uzupełnić płyny.