Budowa sauny parowej w domu powinna być uprzednio dobrze zaplanowana. W celu zapewnienia pełnego komfortu podczas korzystania z niej, warto zwrócić uwagę na kilka czynników. To m.in. wymiary, wentylacja, zasilanie, czy konstrukcja pomieszczenia. Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas budowy sauny parowej?

Sauna w domu - część łazienki, czy osobne pomieszczenie?

Sauna jako część łazienki może być rozwiązaniem praktycznym, szczególnie w przypadku ograniczonej przestrzeni w domu. Jest to opcja, która pozwala na wykorzystanie przyłączy wodno-kanalizacyjnych, a także na łatwiejszy dostęp do instalacji elektrycznych lub wentylacji.

Z drugiej strony, oddzielne pomieszczenie na saunę zapewnia większą prywatność i lepszą izolację akustyczną. Osobnej przestrzeń na saunę pozwala również na stworzenie bardziej indywidualnego miejsca do relaksu, które można dostosować do osobistych upodobań i stylu użytkowania.

 

Budowa sauny w domu - kwestie techniczne

Pierwszym istotnym aspektem jest odpowiednie zaplanowanie przestrzeni przeznaczonej na saunę. Minimalna wysokość pomieszczenia, w którym zamontowana będzie sauna, powinna wynosić około 2 m, zwłaszcza jeśli piec ma moc od 4,5 kW. To zapewni komfortowe warunki dla użytkowników.

Standardowa grubość ściany i sufitu sauny wynosi około 7 cm. Ważne jest zachowanie dylatacji powietrznej (3-4 cm) pomiędzy ścianą sauny a budynkiem, co ma znaczenie zarówno dla bezpieczeństwa, jak i konstrukcji.

Należy zwrócić uwagę na minimalne wymiary sauny, szczególnie w przypadku budowy w skosach. Pomieszczenia sauny powinny być wyposażone w kratki ściekowe, wentylację mechaniczną z rekuperacją pary wodnej lub mieszalnikiem powietrza.

Zasilanie sauny i jej wentylacja

Przed budową sauny, istotne jest by pamiętać o zasilaniu. Należy uwzględnić jej kubaturę oraz moc pieca. W przypadku większych kubatur, wynoszących powyżej 4 metrów sześciennych, zalecane jest zasilanie 3-fazowe. Taka konfiguracja zasilania umożliwia efektywne działanie i odpowiednie nagrzewanie pomieszczenia sauny o większej pojemności. Natomiast dla mniejszych kubatur, zasilanie 1-fazowe może być w zupełności wystarczające. Dotyczy to w szczególności mniejszych saun.

Z kolei wentylacja jest elementem, który zapewnia komfortowe i zdrowe warunki podczas korzystania z sauny. Minimalna wymiana powietrza w saunie powinna być co najmniej 6-krotna na godzinę.  Zapewnienie właściwej wentylacji jest nie tylko kwestią wygody, ale również bezpieczeństwa użytkowania sauny. Odpowiedni przepływ powietrza pozwala uniknąć nadmiernego nagrzewania się pomieszczenia oraz zbierania wilgoci.

Piec i drzwi w saunie parowej

Lokalizacja pieca na ścianie drzwiowej sauny parowej jest strategiczna. To umiejscowienie umożliwia właściwy przepływ powietrza, zapewniając równomierne nagrzewanie pomieszczenia. W momencie otwierania drzwi do sauny, wchodząc do niej, powietrze zewnętrzne w naturalny sposób przemieszcza się w stronę pieca, co tworzy odpowiedni cykl przepływu powietrza.

Kolejnym kluczowym aspektem jest dobór odpowiednich drzwi do sauny. Standardowe wymiary drzwi w saunie domowej wynoszą zazwyczaj 625 x 1800 mm. Odpowiednio dobrana wielkość drzwi nie tylko zapewnia wygodne wejście i wyjście z sauny, ale także pozwala na efektywną retencję ciepła wewnątrz pomieszczenia.

Bezpieczeństwo i wygoda użytkowania sauny parowej

Należy pamiętać także o estetyce i funkcjonalności wnętrza sauny. Dotyczy to wyposażenia w atrakcje schładzające oraz odpowiednie miejsce do odpoczynku. Kluczowym elementem jest zapewnienie miejsc do mycia się przed i po korzystaniu z sauny, a także dostęp do świeżego powietrza oraz bezpiecznej przestrzeni komunikacyjnej. W przypadku saun domowych, możliwa jest wentylacja grawitacyjna przestrzeni nadłaźniowej.