Zastanawiasz się, czy możesz stworzyć saunę wewnątrz lub obok swojego domu? Oczywiście jest to możliwe, a w tym artykule dowiesz się, które rozwiązanie wybrać w zależności od tego, jakie masz potrzeby i wymagania względem swojej prywatnej sauny. Chcesz wiedzieć więcej? Zachęcamy do lektury!

Sauny wewnętrzne

Jeszcze kilka lat temu posiadanie sauny wewnętrznej we własnym domu było uważane za luksus. Aktualnie (szczególnie w domach jednorodzinnych) sauny są dość często spotykane. Wynika to z tego, że można je stworzyć już na przestrzeni 4 m²  i w zasadzie nie trzeba się ograniczać – można z nich korzystać zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Sauna wewnętrzna to rozwiązanie dla osób, które chcą swoje miejsce relaksu mieć zawsze pod ręką, bez wychodzenia z domu.

Sauny zewnętrzne

Sauny zewnętrzne różnią się od saun wewnętrznych pod wieloma względami. Jak sama nazwa wskazuje, sany zewnętrzne znajdują się poza domem. Aby ją zbudować, musisz mieć odpowiednią ilość miejsca w ogrodzie. Ten rodzaj sauny jest dużo bardziej elastyczny, ze względu na oddzielną konstrukcję. Wewnątrz można umieścić natrysk lub wypoczywalnie. Sauna zewnętrzna pozwala na swobodę w wyborze materiału i designu. Solidnie i efektownie wykonana sauna stanowi dekorację ogrodu, która przyciągnie uwagę każdego gościa. Należy jednak wziąć pod uwagę, że koszt takiej sauny może być nawet kilkukrotnie wyższy niż koszt sauny wewnętrznej. Na względzie musimy mieć też to, że pod wpływem czynników atmosferycznych (deszczu, śniegu itp.) sauna może zmieniać swój wygląd.

Sauna wewnątrz czy na zewnątrz – co wybrać?

Wybór konkretnego rodzaju sauny do domu może być trudny. Z jednej strony sauna wewnętrzna i jej wielkość jest ograniczona ze względu na możliwy brak miejsca wewnątrz budynku. Z kolei sauna zewnętrzna jest droższą inwestycją, dlatego cena może mieć decydujący wpływ na nasz wybór. Warto zastanowić się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie lepsze i dostosować decyzję do zasobności portfela, ponieważ obie opcje mają swoje wady i zalety.