Sauny parowe najczęściej dostępne są w hotelach lub ośrodkach SPA. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybudować taką we własnym domu. Zanim jednak nastąpią prace budowlane, należy zapoznać się ze specyfikacją sauny parowej oraz odpowiednio przygotować budynek.

Czym jest sauna parowa?

W saunach parowych temperatury nie są bardzo wysokie, zazwyczaj to 40-45 stopni Celsjusza. Ważną rolę odgrywa w nich wilgotność, która osiąga nawet 100%. Zazwyczaj wykonana jest z ceramicznej mozaiki. Łaźnia parowa pozwala oczyścić organizm z toksyn i wzmacnia przemianę materii. Kąpiel parowa poprawia odporność i inhaluje drogi oddechowe.

Budowa sauny parowej w domu

Zbudowanie sauny parowej warto powierzyć specjalistom ze względu na wiele etapów, o których należy pamiętać. Do budowy niezbędne będą: kabina, generator pary, siedziska oraz natrysk.

Istotna jest szczelność kabiny. Cała konstrukcja, ściany w pomieszczeniu oraz podłoga wyposażone muszą być w szczelną izolację przeciwwilgociową. Pozwoli to na bezpieczne i komfortowe korzystanie z sauny parowej w domu. 

Do samej kabiny z kolei niezbędny jest piec, a więc źródło ciepła produkujące parę. Zazwyczaj sprawdzają się modele elektryczne. Dodatkowo warto wyposażyć saunę w oświetlenie. Sama budowa sauny parowej w domu w zależności od indywidualnego projektu budowane są od 2 do 3 dni.

Montaż sauny parowej w domu

Najczęściej sauny parowe montowane są w łazience ze względu na bliskość prysznica. Tak naprawdę miejsce jest dowolne - nawet na poddaszu. Skosy dachowe nie stanowią problemu w przypadku indywidualnego projektu sauny parowej.

Nie będzie także problemem zamontowanie sauny parowej w mieszkaniu w mieście, gdyż najmniejsza powierzchnia takiej sauny zająć może 1,5 m2 . To z pewnością podniesie także standard mieszkania.

Koszt budowy sauny parowej w domu

Cena sauny parowej może zaczynać się już od kilku tysięcy złotych. Zależy to od wykorzystanych materiałów, powierzchni sauny i jej wyposażenia. Wpływ na cenę ma również źródło zasilania.

Do kosztów warto doliczyć przygotowanie pomieszczenia, w której będzie się znajdować sauna i jej montaż. Sama eksploatacja sauny parowej w domu to także wydatek, który należy uwzględnić w planowaniu budowy.
Sauny parowe w domu z projektem indywidualnym