Łaźnia parowa oraz sauna są znane ze swoich leczniczych i relaksujących właściwości już od starożytności. Dzisiaj obie są niezbędnymi elementami w każdej strefie wellness i cieszą się coraz większą popularnością. Nie należy jednak traktować tych terminów wymiennie — sauna różni się od łaźni panującymi warunkami, takimi jak temperatura czy wilgotność powietrza. Poznaj zalety i wady obu relaksujących rozwiązań. 

Różnice między sauną a łaźnią

Mimo że terminów tych używa się zamiennie, w rzeczywistości oba pomieszczenia różnią się od siebie panującymi warunkami, a także budową. Sauna to pomieszczenie z zewnątrz i wewnątrz wykonane z drewna. Natomiast wnętrze łaźni parowej jest wykończone ceramiką, szkłem lub tworzywem sztucznym. Wilgotność powietrza w saunie utrzymuje się na poziomie ok. 50%, natomiast w łaźni wynosi ona 100%. Temperatura z kolei jest o wiele wyższa w saunie — oscyluje na poziomie 70-90 stopni, a w łaźni wynosi 35-55 stopni. 

Dobroczynny wpływ sauny parowej 

Celem gorących kąpieli jest pobudzenie układu odpornościowego. We wnętrzu sauny parowej spędza się około kilkunastu minut, a następnie chłodzi się ciało wodą. Zabieg powtarza się 2-3 razy. Takie sesje zaleca się, aby rozluźnić napięcie mięśni i się zrelaksować. Poza tym ciepło pobudza krążenie kwi w organizmie. Ciało się poci, otwierając pory, więc skóra zostaje oczyszczona. 

Komfortowe warunki w łaźni parowej

Przebywanie w łaźni jest znacznie bardziej komfortowe niż kąpiele w saunie, ponieważ panuje tu zdecydowanie niższa temperatura i wilgotność. Podobnie jak w przypadku sauny infrared na podczerwień, korzystanie z łaźni ma wpływ na nasze samopoczucie oraz poprawia kondycję skóry. Przeciwskazaniami do korzystania z łaźni są:

  • choroby serca,
  • ostre reumatoidalne zapalenie stawów, 
  • ostre zakażenie lub czynna gruźlica.

Przed skorzystaniem z sauny bądź łaźni parowej należy więc skonsultować się z lekarzem


 Szukasz nowoczesnej sauny do Twojego domu? Napisz do nas