Sauna we własnym domu to już nie luksusowa zachcianka, ale rozwiązanie na wyciągnięcie ręki dla każdego, kto chce zadbać o swoje zdrowie. Kąpiele saunowe przynoszą wiele zdrowotnych korzyści, o których wspominaliśmy w naszych poprzednich artykułach. Dziś natomiast skupimy się na tym, jak czyścić i konserwować domową saunę, aby posłużyła nam jeszcze wiele lat i była jak najdłużej niezawodna. Zachęcamy do lektury naszego krótkiego poradnika!
__________________________________________________________________________________________________________________________________________

Czyszczenie sauny domowej

Sauna fińska to konstrukcja wykonana z drewna. Podczas jej użytkowania narażamy ją na szkodliwe działanie wilgoci oraz wysokich temperatur. Jak więc należy dbać o domową saunę?

Przede wszystkim nie zapominajmy o systematycznym czyszczeniu sauny. Po każdym użyciu należy usunąć wodę, zwłaszcza zwracając szczególną uwagę na podłogę. Należy to zrobić za pomocą wilgotnej szmatki, a następnie dokładnie osuszyć wyczyszczone miejsca. Usuwamy także zanieczyszczenia, które powodują rozwój szkodliwych drobnoustrojów.

Czyszczenie sauny przeprowadzamy przy użyciu środków dezynfekujących, a także odwapniających na bazie octu lub cytryny. Nie należy jednak używać toksycznych substancji, które wnikają w głąb drewna i będą się uwalniać podczas saunowania w wysokiej temperaturze. 

Jak nie doprowadzić do powstania pleśni w saunie?

  1. Wyczyść i osusz saunę po każdym użytkowaniu.
  2. Raz w roku przetrzyj wewnętrzne elementy z drewna za pomocą papieru ściernego bądź odpowiedniej szlifierki.
  3. Nie czyść wnętrza sauny za pomocą wody z węża lub pod ciśnieniem!
  4. Podczas zażywania kąpieli w saunie używaj ręcznika, aby pot spływający po ciele nie wnikał w drewno.
  5. Zadbaj o wentylację i oraz ogrzewanie, by osuszyć wnętrze sauny.

Powstanie pleśni w saunie może skutkować całkowitą wymianą i przebudową, a to z kolei wiązać się będzie z poniesieniem wysokich kosztów. Warto więc zapobiec takiemu stanowi rzeczy i na bieżąco dbać o stan i czystość naszej domowej sauny.