Sauny infrared różnią się od saun fińskich sposobem wytwarzania energii cieplnej. W tym przypadku powstaje ona dzięki działaniu promieni podczerwonych. Sauny infrared znajdziemy w wielu ośrodkach leczniczych, siłowniach, ale coraz częściej także w domach lub dużych mieszkaniach. Jak działa sauna na podczerwień i dlaczego jest świetną alternatywą dla tradycyjnych saun?

Działanie sauny infrared

Wykorzystywane w saunach infrared promieniowanie czerwone ma bezpośredni wpływ na ciało i nie potrzebuje do tego gorącego powietrza jak w przypadku sauny fińskiej. Promieniowanie to dociera w głąb skóry, nawet do 3-4 cm.

W tradycyjnej saunie panuje temperatura ok. 80-100°C, natomiast w saunie IR temperatura oscyluje w granicach 30-60°C. Z tego powodu z sauny na podczerwień mogą korzystać również dzieci czy osoby starsze, bez konieczności robienia przerw w sesjach i schładzania organizmu po wyjściu z kabiny

Zdrowotne zalety saun na podczerwień

Sauna infrared oddziałuje na cały organizm, rozgrzewając mięśnie i organy, wspomaga ich pracę oraz odporność. Pod wpływem ciepła:

  • rozszerzają się pory i naczynia krwionośne, 
  • rośnie tętno,
  • spalane są kalorie,
  • toksyny są usuwanie z organizmu.

Seanse w saunie na podczerwień mogą przynieść ulgę tym osobom, które borykają się  infekcjami górnych dróg oddechowych, takimi jak zapalenie zatok, jednak trzeba skonsultować się z lekarzem w przypadku chorób przewlekłych.

Wskazania

Przeciwskazania

reumatyzm
ciąża
nadwaga/otyłość
choroby nerek, płuc, serca, wątroby
cukrzyca
nowotwory
choroby skóry
hemofilia
napięcia mięśni lub skurcze
epilepsja
nadciśnienie
nadciśnienie tętnicze
bóle lub zwyrodnienia
operacje lub zabiegi chirurgiczne (w ciągu 6 miesięcy)


Sauna infrared w Twoim domu? Dlaczego nie!

Z sauny powinno korzystać się systematycznie (1-3 razy w tygodniu). Kabiny infrared są dużo prostsze niż sauny fińskie. Wyposażone są w panele sterujące, automatyczne wyłączniki, jonizatory powietrza oraz okna i drzwi z hartowanego szkła. Nagrzewają się w ciągu 5-10 minut, dlatego są tanie w eksploatacji.


Szukasz sauny infrared dla swojego domu? Napisz do nas!