Dotychczas korzystanie z łaźni parowych było możliwe w ośrodkach wypoczynkowych, strefach wellness i spa. Obecnie jednak coraz częściej to rozwiązanie jest wykorzystywane także w domach i mieszkaniach. W jaki sposób zbudować łaźnię parową w domu?

Łaźnia parowa - co to?

Pomieszczenie wyposażone w zewnętrzny agregat parowy, który wdmuchuje parę do środka nazywany jest łaźnią parową, sauną mokrą, turecką lub rzymską. Łaźnie wykończone są ceramiką, szkłem lub tworzywem sztucznym. Temperatura w wynosi zwykle 35-55°C, a wilgotność to 100%. Dzięki odpowiednim parametrom wystarczy nawet 2-3 minuty, aby w pełni się zrelaksować, jest także sposobem na rozgrzewające kąpiele, zapewniające funkcje zdrowotne.

Budowa łaźni parowej

Jakie materiały są niezbędne do budowy łaźni? Kabiny zwykle budowane są z lekkich konstrukcji i gotowych elementów (szkło hartowane, tworzywo sztuczne, aluminium). Nie wyklucza to jednak zbudowania łaźni murowanej lub z płytek, kamienia bądź kafli ceramicznych, które zwykle stosowane są przy budowie łaźni parowej na wymiar.

Różnica pomiędzy konstrukcjami zależna jest jedynie od wymiarów i mocy generatora pary, a zasady instalacji są takie same. Warunki, które muszą być spełnione to wysokość łaźni: 205-224 cm.

Z kolei wnętrze łaźni parowej (ściany, sufit i podłoga) w przypadku konstrukcji ciężkich wyposaża się w gładkie powierzchnie, które wyłożone są płytkami lub antypoślizgową wykładziną z tworzywa sztucznego. Konstrukcje lekkie mogą być wykonane z tych samych materiałów, co do budowy.

Generator pary w łaźni również jest częścią jej budowy. Do niego należy doprowadzić wodę oraz zasilanie elektryczne, stąd ważne, aby instalacje były odpowiednio przygotowane jeszcze na etapie planowania budowy. Generatory wyposażone są w systemy automatycznej pracy oraz zabezpieczenia przed przepaleniem grzałek.