Wybór odpowiedniego drewna do budowy sauny fińskiej jest kluczem do jej trwałości i funkcjonalności. Drewno jest najczęściej wybieranym materiałem budowlanym nie bez powodu. Spełnia wymagania, takie jak odporność na wysoką temperaturę, czy wilgoć, dlatego nada się do wykończenia wnętrza sauny. Poniżej zebraliśmy rodzaje drewna, które sprawdzą się do budowy poszczególnych elementów przydomowej sauny fińskiej. 

________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Czym musi się cechować drewno do sauny fińskiej?

Z racji tego, że temperatura w saunie waha się od 85 do nawet 110 stopni Celsjusza, należy zastosować taki rodzaj drewna, które dzięki swojej małej gęstości nie będzie zbyt mocno nagrzewał. Nieodpowiednie drewno może się szybko nagrzać i poparzyć użytkownika sauny.

Drewno powinno również charakteryzować się doskonałą absorpcją wilgoci, a także izolacją. Nie bez znaczenia ma też rodzaj obróbki materiału. Warto postawić na gładkie deski strugane, które nie wymagają dodatkowego szlifowania.

Drewno do budowy ścian sauny

Materiałem, który sprawdzi się do budowy ścian sauny fińskiej jest drewno pochodzące z drzew iglastych, m.in.:

  • świerk skandynawski – drewno pozyskane z tego drzewa charakteryzuje się wysoką jakością i wytrzymałością, dlatego dosyć często służy jako materiał budowlany. Nie ma zbyt dużej ilości żywicy, która mogłaby się wydzielać podczas wysokich temperatur,

  • jodła kanadyjska – lekkie i aromatyczne drewno, które poprawia walory kąpieli w saunie. Jest odporne na rozwój grzybów czy pleśni,
     
  • cedr kanadyjski – wytrzymałe i bezżywiczne drewno, odporne na nagrzewanie się oraz wilgoć. Wytwarza przyjemny zapach.

Drewno do pozostałych części sauny

Do budowy ławki, siedziska, zagłówków i oparcia w saunie fińskiej używa się drewna drzew liściastych, które się nie nagrzewają, dlatego są w pełni bezpieczne dla użytkownika. Sprawdzi się tutaj drewno o niskiej gęstości, takie jak samba/abachi czy osika. 

Warto jednak pamiętać, że niezależnie od tego, jak rodzaj drewna wybierzemy do budowy naszej przydomowej sauny, to wpływ na jej wytrzymałość będzie miała również odpowiednia konserwacja drewnianych elementów jej konstrukcji.