Cukrzyca to jedna z najczęstszych chorób w Polsce, dotykająca ponad 3 000 000 osób. Współczesna cywilizacja stawia ją wśród najczęstszych schorzeń XXI wieku. Zastanawia Cię, czy osoby z cukrzycą mogą korzystać z sauny? Dowiesz się w naszym artykule!
Podwyższona temperatura powoduje zwiększone wydzielanie potu, co może prowadzić do zmian w poziomie elektrolitów w ciele. Dla osób z cukrzycą nadmierna ekspozycja na upał może spowodować spadek poziomu glukozy we krwi (hipoglikemia) lub wzrost poziomu glukozy we krwi (hiperglikemia). Fluktuacje poziomu glukozy we krwi są niekorzystne dla diabetyków i należy ich unikać.
Wykorzystanie intensywnych bodźców fizycznych, w tym wysokich temperatur, może wpływać na destabilizację poziomu cukru we krwi. Wśród różnych terapii hipertermalnych, sauna infrared (IR) jest uważana za najbezpieczniejszą, ponieważ działa na organizm w sposób łagodniejszy.
Warto jednak podkreślić, że obecne badania nie potwierdzają istotnego wpływu zabiegów przegrzewających w saunie, zwłaszcza IR, na poziom glikemii. Dlatego tego typu zabiegi mogą być stosowane u pacjentów z cukrzycą, pod warunkiem, że nie występują u nich powikłania cukrzycy ani inne choroby, które wykluczają korzystanie z terapii hipertermalnych.
Osoby cierpiące na cukrzycę w połączeniu z chorobami serca, układu krążenia lub wzroku powinny być ostrożne nie tyle w kwestii korzystania z sauny, co w kwestii schładzania organizmu po sesji. Nagłe ochłodzenie ciała może spowodować znaczny wzrost ciśnienia tętniczego. Zamiast tego zaleca się stopniowe i delikatne chłodzenie ciała za pomocą szlaucha z zimną wodą, co pozwoli uniknąć nagłych skoków ciśnienia i zminimalizuje ryzyko powikłań.
Podanie insuliny bezpośrednio przed sesją w saunie może spowodować ryzyko hipoglikemii z powodu lepszego ukrwienia skóry. Nie zaleca się tego procederu. Najbezpieczniej jest skonsultować plan sesji w saunie z lekarzem, aby uniknąć ewentualnych komplikacji i odpowiednio dostosować dawkę insuliny w zależności od indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia.