Na temat kąpieli w saunach fińskich krąży wiele mitów, które wynikają z niewiedzy i powtarzania błędnych przekonań innym. Postanowiliśmy zebrać 5 najczęściej powtarzanych mitów na temat saun fińskich wraz z wyjaśnieniami, dlaczego stwierdzenia te są nieprawdziwe. Zachęcamy do lektury!

1. Im goręcej w saunie, tym lepiej

Optymalna temperatura w saunie zazwyczaj osiąga wartość między 60°C a 95°C. Dużo osób jednak twierdzi, że aby zwiększyć stopień pocenia się, trzeba też zwiększyć temperaturę panującą w kabinie. W rzeczywistości saunowanie polega na tym, aby grzać się w komfortowych dla nas warunkach, które można osiągnąć już przy 65°C. Warto także pamiętać o tym, że temperatura w saunie nie jest stała – zwiększa się wraz z wysokością, na której jest mierzona. 

2. Sauna opalana drewnem jest lepsza od ogrzewanej elektrycznie

Nie należy porównywać między sobą tych dwóch sposobów ogrzewania sauny fińskiej. Dlaczego? Ponieważ piecyki opalane drewnem najczęściej znajdują się w saunach zewnętrznych, natomiast elektryczne w saunach mieszkaniowych. Nie należą więc one do tej samej kategorii. Natomiast każde z tych rozwiązań ma swoje wady oraz zalety.

W saunach ogrzewanych elektrycznie panuje suche powietrze, natomiast grzejniki opalane drewnem wpływają na cyrkulację powietrza, poprawiając jego jakość.

Sauny ogrzewane elektrycznie są łatwiejsze w użytkowaniu i można je mieć w swoim domu na wyciągnięcie ręki.

3. Wygrzanie się w saunie niweluje infekcje oraz przeziębienie

Przewlekłe choroby stanowią poważne przeciwskazanie do korzystania z sauny. Podobnie jest z infekcjami i przeziębieniem – saunowanie może pogorszyć nasze samopoczucie oraz osłabić organizm.

4. Sauna jest lekiem na kaca

Po spożyciu alkoholu organizm odwadnia się i wypłukuje z niego niezbędne składniki mineralne. Wizyta w saunie fińskiej może zatem doprowadzić do skrajnego odwodnienia, a w konsekwencji – obciążyć nasze nerki. 

5. Kąpiele w saunie mogą zastąpić ćwiczenia przy odchudzaniu

W saunie tracimy głównie wodę, dlatego pozorny spadek masy ciała może natychmiast zniknąć po uzupełnieniu płynów. Faktem jest jednak, że kąpiele w saunie przyspieszają metabolizm, co w połączeniu ze zbilansowaną dietą i ćwiczeniami może wspomagać odchudzanie.