Czy sauna fińska jest zalecana kobietom w ciąży?

Sauna parowa w ciąży nie jest zalecana. W czasie kąpieli w saunie dochodzi do szybszego nagrzania ciała. Podniesienie temperatury może spowodować hipertermię. W pierwszym trymestrze rozwijają się organy wewnętrzne dziecka, dlatego należy unikać nadmiernego obciążania organizmu, w tym sauny i gorących kąpieli wodnych. Mogą one zwiększyć ryzyko wad wrodzonych lub nawet poronienia.

A co, jeżeli przed ciążą kobieta korzystała z sauny?

Choć reakcja organizmu na wyższą temperaturę może zależeć od tego, czy wcześniej kobieta próbowała kąpieli w saunie, to lepiej przed pójściem do sauny zawsze warto skonsultować się z ginekologiem prowadzącym. Jeśli chcemy korzystać z sauny w ciąży, lepiej jest rozpocząć je od drugiego trymestru, który jest bezpieczniejszy dla mamy i dla dziecka.

Czy sauna infrared to bezpieczniejsza opcja dla przyszłych mam?

Wiele osób sądzi, że sauna na podczerwień jest najlepszym wyborem w ciąży. Przede wszystkim dlatego, że temperatura wewnątrz takiej sauny sięga maksymalnie około 60 stopni Celsjusza, co sprawia, że nie powoduje ona nieprzyjemnych odczuć ani nadmiernego przegrzania organizmu. Sauna infrared może przyczynić się do rozluźnienia napiętych mięśni, poprawy krążenia czy redukcji stresu, co jest ważne dla zdrowia przyszłej mamy. Każda ciąża jest inna, dlatego warto skonsultować się z lekarzem, by zapewnić bezpieczeństwo zarówno sobie, jak i rozwijającemu się dziecku.

Inne aktywności, które pozwolą Ci się zrelaksować w czasie ciąży

  • Weź ciepłą (ale nie gorącą!) kąpiel.
  • Udaj się na masaż lub poproś o niego swojego partnera.
  • Wykonaj ćwiczenia oddechowe, które mogą się okazać pomocne podczas porodu.