wanna z hydromasażem

Wanna z hydromasażem — o czym pamiętać?

Chyba większość osób chciałaby regularnie korzystać z usług SPA, w tym z różnego rodzaju masaży wodnych. Jednak nawet jeśli fundusze przeznaczane na częste korzystanie z takich usług nie są problemem, to nie każdy jest w stanie znaleźć w pobliżu miejsca zamieszkania tego rodzaju obiekty. Dla tych, którzy chcą jak najczęściej relaksować się w bulgoczącej wodzie, jest jednak pewna alternatywa. Najlepiej w takiej sytuacji podjąć decyzję o instalacji własnej wanny z hydromasażem. Z czym to się wiąże i czy każdy może zdecydować się na tego rodzaju udogodnienie?

Dobór wanny i przygotowanie miejsca

W zależności od tego, ile posiada się wolnego miejsca w pomieszczeniu docelowo przeznaczonym na łazienkę lub salon SPA, należy wybrać takie urządzenie, które będzie idealne dopasowane do jego wymogów. Ze względu na to, że wanny z hydromasażem, nawet te o klasycznym kształcie, potrzebują więcej miejsca niż te standardowe, trzeba odpowiednio zagospodarować dostępną przestrzeń.

Konieczność przygotowania nieco większej powierzchni wynika ze specyfiki pracy takiej wanny, ponieważ urządzenie nieco drży podczas działania. Z tego względu nie powinno się jej na stałe łączyć ze ścianami, a ustawić w minimalnej odległości oraz, wykonując zabudowę z ozdobnych kafli, zabezpieczyć odpornym na drgania silikonem. W przypadku wanien wolnostojących z istniejącą już obudową takie zabiegi nie są potrzebne. Co więcej, podłoże pod wannę z hydromasażem powinno być równe, odpowiednio utwardzone oraz pozbawione ogrzewania podłogowego.

Ilość i rodzaje dysz

Ze względu na różnorodność oferty wanien z hydromasażem, można pogrupować je pod względem liczby zastosowanych dysz. Jednakże nie zawsze ich większa ilość wpływa na mocniejszy masaż, ponieważ wszystko zależy od zastosowanych metod wyrzutu wody bądź powietrza. Można podzielić te elementy przede wszystkim ze względu na sposób ich działania. Wyróżnia się dysze powietrzne, wodne, jak i mieszane, a także takie z wbudowanym ozonatorem.

wanna spa Rodas

Planowanie i kluczowe etapy montażu

Innym ważnym aspektem montażu wanny z hydromasażem jest odpowiednie zainstalowanie przyłączy elektrycznych, jak i prawidłowe podłączenie do instalacji wodnej. Jednakże ze względu na zastosowanie prądu w układzie sterowania czy pracy pomp wodnych i powietrznych przy równoczesnej obecności wody zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa jest kwestią kluczową. Dodatkowo należy pamiętać o możliwości łatwego odprowadzenia wody np. przy pomocy dodatkowych kratek odpływowych oraz o odpowiedniej wentylacji pomieszczenia, zapobiegającej nadmiernemu skraplaniu się pary wodnej na ścianach i suficie.

Wanny a obciążenie konstrukcyjne

Należy również zauważyć, że istotnym parametrem jest ciężar wanny. Nie licząc wagi samego produktu, należy również uwzględnić masę wody oraz przyszłych użytkowników. W przypadku małych, pojedynczych wanien, często nie ma obaw do umieszczenia ich nawet na wyższych piętrach budynku, ponieważ docelowa waga całkowita urządzenia mieści się w granicach normy.
Jednakże w przypadku chęci montażu dużych, kilkuosobowych wanien z hydromasażem trzeba rozpatrzyć dwie opcje. Pierwszą jest możliwość umiejscowienia jej na parterze bądź w pomieszczeniu piwnicznym, bezpośrednio na powierzchni fundamentowej domu. Jeśli jedyne dostępne miejsce znajduje się na piętrze budynku lub wannę chce się zainstalować np. na tarasie, należy najpierw przeanalizować maksymalne dostępne obciążenie stropu.
Dlatego zanim zdecydujemy się na kupno takiej wanny, trzeba upewnić się, że parametry wytrzymałościowe konstrukcji domu czy mieszkania są wystarczające, a mowa czasami o obciążeniu wynoszącym nawet dwie tony! Oczywiście w przypadku niskiego wskaźnika nośności stropu istnieją metody na jego wzmocnienie, jednakże tym zadaniem powinni się zająć profesjonaliści o odpowiednich kompetencjach. Należy wziąć pod uwagę tę kwestię jeszcze na długo przed zakupem wymarzonej wanny.

Transport zamówionych wanien

A co w kwestii transportu urządzenia na wyższe piętra lub tarasy? Zazwyczaj wiąże się to z wykorzystaniem dźwigów, będących w stanie przenieść elementy o takich gabarytach. W przypadku mniejszych wanien możliwe jest czasem wniesienie ich tradycyjnymi metodami, aczkolwiek uzależnione jest to również od szerokości przejść na drodze do przyszłego pomieszczenia kąpielowego.
Zakup profesjonalnej wanny z hydromasażem jest dobrą inwestycją na wiele lat, jednakże wiąże się on z obowiązkiem spełnienia wielu warunków. Czasem brak możliwości wprowadzenia takiej wanny do pomieszczenia ze względu na jej wymiary bądź niedostateczną wytrzymałość konstrukcji budynku mogą uniemożliwić instalację takiego obiektu. Jednakże dokładne konsultacje z ekspertami zajmującymi się tego rodzaju zleceniami powinny pomóc w ustaleniu, czy w danym przypadku jest się w stanie spełnić swoje marzenia o codziennym relaksie w domowym SPA, czy wręcz przeciwnie – porzucić plany jego realizacji.