Sauna infrared czy sucha sauna fińska?

 

Dzięki rozwojowi technologii tradycyjna sauna fińska dostała alternatywę w postaci sauny na podczerwień. To nowoczesne rozwiązanie, które posiada równie dużo zalet! Pozytywny wpływ saun na zdrowie człowieka jest już udowodniony. Nic więc dziwnego, że zaczęto realizować pomysły, które wykazują naprawdę dobre działanie prozdrowotne, a w przypadku sauny infrared producent wskazuje nawet na działanie rehabilitacyjne!

Osoby, które dopiero stoją przed zakupem sauny, mogą zastanawiać się, czym właściwie taka sauna fińska różni się od swoich nowoczesnych odpowiedników. Warto więc przed dokonaniem wyboru, dokładnie zapoznać się z ich działaniem. Sauna fińska znana jest od tysiącleci - jej początki datuje się na starożytność. Już wtedy dostrzeżono pozytywny wpływ wysokiej temperatury na zdrowie człowieka. Dzisiaj w Finlandii sauna stanowi podstawowe wyposażenie niemal każdego domu. W naszym kraju tradycja ta nie jest zakorzeniona, dlatego sauny nadal uznawane są za dobro luksusowe, z którym mało kto spotyka się na co dzień, jednak powoli to się zmienia za sprawą rozbudowującego się rynku produktów, które wyposażane są w coraz nowsze funkcje, na przykład pozwalają na wywołanie pewnych wrażeń zmysłowych - zapachowych czy słuchowych - u użytkownika. Innym wartym uwagi usprawnieniem jest dążenie do zminimalizowania problemów z wentylacją, w tym kontekście zdecydowanieprzoduje technologia, jaką przedstawia sauna sucha na podczerwień. Te tendencje zwiększają atrakcyjność saun. Wróćmy jednak do tradycyjnych fińskich pomieszczeń. Temperatura w suchej saunie wynosi minimum 80 st. C. Przy tym zachowana zostaje niska wilgotność powietrza, dzięki czemu pobyt w saunie nie utrudnia oddychania, a wiąże się z oczyszczeniem organizmu z wszelkich toksyn. Wysoka temperatura wpływa korzystnie także na układ krwionośny - obniża ciśnienie krwi. Po suchej kąpieli z pewnością poczujemy się lepiej, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Czym od sauny fińskiej różni się sauna infrared, skoro jej podstawową funkcją także jest oddziaływanie ciepłem? Istotne jest to, w jaki sposób "podaje" się ciepło. W przypadku sauny na podczerwień producent montuje w niej specjalne systemy, które wydzielają fale elektromagnetycznego promieniowania podczerwonego. Choć być może dla niektórych brzmi to groźne, takie promieniowanie charakteryzuje się właściwościami leczniczymi - stosuje się je między innymi w fizykoterapii podczas leczenia przewlekłych stanów zapalnych organizmu. Powstające fale nie ogrzewają pomieszczenia, a działają bezpośrednio na ciało człowieka - to właśnie jest główna cecha, którą wyróżnia się sauna na podczerwień spośród swoich tradycyjnych odpowiedników. Tutaj temperatura sięga maksymalnie 60 st. C. Do prozdrowotnego działania wystarczy nawet 30 st. C, dlatego nowoczesne sauny infrared są całkowicie bezpieczne dla zdrowia, omija nas bowiem zmęczenie, które organizm może odczuwać podczas zbyt długiego przebywania w naprawdę wysokich temperaturach. Producent saun na podczerwień zaznacza też, że są to kabiny wyjątkowo proste w obsłudze. Promienniki nagrzewają się w kilka minut, dlatego nie trzeba długo przygotowywać się do skorzystania z suchej kąpieli.

Jeśli odczuwamy reumatyzm, zmagamy się z cellulitem lub uciążliwymi bólami głowy, być może pomocna w pozbyciu się dolegliwości będzie właśnie sauna sucha na podczerwień. Wystarczą sesje kąpieli co 2 dni, aby pozbyć się wielu fizycznych problemów powodujących dyskomfort w codziennym życiu. Szeroka oferta wielu producentów obejmuje nowoczesne sauny takie jak sauna infrared sprzedaż której cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród właścicieli sanatoriów czy ośrodków wypoczynkowych, ale także pośród klientów indywidualnych.