Kąpiel w saunie - co i jak?

 

Osoby, które nigdy jeszcze nie korzystały z sauny, często zastanawiają się, czy do suchej kąpieli trzeba się w jakiś sposób przygotować. Oprócz odpowiedniego nastawienia psychicznego oczywiście konieczne jest przestrzeganie kilku zasad. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się przyjemną i efektywną kąpielą, która pozwoli nam oczyścić organizm z toksyn oraz zredukować stresowe napięcie mięśni.

Ważne jest, aby do kąpieli nie przystępować po zbyt obfitym posiłku. Organizm byłby zbyt obciążony trawieniem. Jednak kąpiel na czczo także nie jest zalecana, gdyż możliwe byłoby zasłabnięcie. Najlepszy jest, jak zawsze, złoty środek - lekkostrawny, ale sycący posiłek. Dla zwiększenia pocenia możemy przed udaniem się do sauny wypić szklankę napoju. Oprócz tego istotna jest pora dnia, kiedy decydujemy się na kąpiel - sauna parowa w domu nie wiąże się z żadnymi ograniczeniami czasowymi, jest dla nas dostępna zarówno w dzień, jak i w nocy, jednak poleca się, aby z sauny korzystać w niedługim czasie po przyjściu z pracy. To najlepszy sposób na pozbycie się nagromadzonego stresu. Pamiętajmy, że codzienne kąpiele są polecane jedynie tym osobom, którym zależy na pozbyciu się problemów zdrowotnych, takich jak reumatyzm czy chroniczne bóle głowy. Jeżeli nie odczuwamy dyskomfortu tego rodzaju, a naszym celem jest jedynie poprawa własnego samopoczucia, zażywajmy kąpieli do trzech razy w tygodniu. Każda domowa sauna parowa powinna być wyposażona w ławeczkę, która pozwoli nam na przyjęcie właściwej pozycji ciała - istotne jest to, aby głowa, jak i kończyny, znajdowały się na tym samym poziomie. Równocześnie powinna to być pozycja komfortowa, nie powodująca dolegliwości fizycznych. Nagrzewanie ciała trwa zazwyczaj kilkanaście minut - w końcu dobry piec do sauny na drewno pozwala na uzyskanie optymalnej temperatury około 60 st. C. Po wypoceniu się oraz po wykonaniu masażu, możemy ochłodzić organizm poprzez zwykły prysznic. Pamiętajmy o tym, aby po kąpieli uzupełnić płyny, których nasz organizm pozbył się wraz z potem. Z pewnością dobra kabina z sauną parową zapełni nam przyjemną kąpiel, która przyniesie nam wiele korzyści. Nie tylko jeśli chodzi o samopoczucie oraz redukcję napięcia w mięśniach, ale także na przykład poprawę krążenia. Sauny parowe domowe dostępne w ofertach umożliwiają zażywanie kąpieli zdrowotnych we własnym domu. To dobre rozwiązanie dla osób, które są zapracowane i miejska sauna parowa jest im nie po drodze.

Nowoczesna łaźnia parowa w domu może być wykonana w zgodzie z naszym własnym projektem - sami zdecydujemy, czy zależy nam na stylu minimalistycznym, czy może marzy nam się sauna parowa producent której wyłożył ją efektowną mozaiką z materiału imitującego kamienie. Wśród propozycji znajdziemy także sauny szklane, jak i te tradycyjne, wykonane z drewna.